< návrat zpět

VÝSTAVY

 

Výstavy mám ráda. Potkávám tam přátele, vídám krásné kočky, užívám si trochu toho adrenalinu a občas i slz radosti. Mám štěstí, že moje kočky výstavy příliš neřeší (Kačenka si je umí i užít, občas) a že jsou schopné dobře reprezentovat svou chovatelskou stanici i své plemeno.

Když jsem si pořizovala kočky, nějaké výstavy mě vůbec nezajímaly. Na tu první, kterou jsme absolvovali ještě s koťátky, nás přihlásila jejich chovatelka. Hlavně její zásluhou jsme ji absolvovali v relativním klidu a pohodě a mohli jsme si ji patřičně užít. Zjistili jsme, jak to chodí, pokoukali krásné čičí a nakonec se dmuli pýchou, když naši malí miláčci spolu se svými sourozenci vyhráli BIS vrh. Druhou výstavu jsme si zkusili sami, v Ostravě, když už jsme ji měli přímo u nosu … . No, Kačenka tam vyhrála BIS kotě a tím si zpečetila osud – další výstavy nenechaly na sebe dlouho čekat. Kristiánek hlídal obvykle klec a Kačka dělala modelku. Proč jsem je nepředváděla oba? No protože by si konkurovali. V koťatech se posuzují kočky i kocouři dohromady a protože jsem pro Kačku plánovala chovnou i výstavní kariéru, potřebovala jsem, aby byla hlavně ona co nejvíc zvyklá se předvádět.

Po ostravské výstavě následovalo ještě několik výstav ve třídě koťat, z nichž nejvíc zvednutý adrenalin jsem měla na výstavě v Praze, ovšem nikoliv kvůli získávání titulů, nýbrž kvůli chování jedné nejmenované posuzovatelky. Této se nezdála barva, kterou měla Kačka uvedenou v PP – ne že by neměla pravdu. Kačenka měla původně zapsanou barvu černou zlatou tečkovanou, ale zlatý kožíšek teda opravdu nemá. Již dříve jsem ji kvůli tomu přihlásila do ověřovací třídy, ale vzhledem k věku a plemeni (pro SIB není barva až tak důležitá) nám bylo doporučeno počkat do její dospělosti a pak ji přihlásit znovu do ověřovací třídy a nechat barvu posoudit. Nicméně v Praze nás paní posuzovatelka kvůli nevyjasněnému odstínu kožíšku ani nezařadila do rozstřelu do nominace, dokonce ani po té, co se zeptala na názor kolegyně posuzovatelky a tato jí řekla, že pro ni Kačka zlatá je. Co nadělám, řekla jsem si a přihlásila na druhý den Kačku do ověřovací třídy, aby nám tu zlatou konečně vyškrtli. V komisi byla i „naše“ posuzovatelka, myslela jsem si tedy, že to bude rychle vyřízeno. No, poklesla mi čelist, když tato hodila na Kačku očko a prohlásila, že ona by jí tu zlatou ještě nechala, vždyť je to ještě kotě …. Ostatní dva posuzovatelé jí přizvukovali, ti ale neznali celou story. Když jsem ji jemně upozornila, že toto kotě sama den před tím kvůli barvě nezařadila do rozstřelu do nominace, bránila se, že je po ránu ještě rozespalá a že se na to zvíře vlastně ani pořádně nepodívala. Můžu říct, že v té chvíli jsem neměla daleko k výbuchu. Naštěstí jsem měla sebou podporu – přítele a chovatelku Kačky. Společně jsme je všechny přesvědčili, že Kačka zlatá není. Takže aspoň tohle pozitivum ten výlet do Prahy měl. A taky BIV Kristiánka J .

Další významná výstava byla červnová ve Valticích, kde se Kačenka ve vrcholné formě poprvé představila v kategorii dospělých. S krásným kožíškem a dobrou náladou zdobila v kleci a předváděla se na posuzovatelském stole. Okouzlila všechny a právem si vydobila titul BIV – nejlepší zvíře plemene v dané barvě, a pak i BIS – nejkrásnější polodlouhosrstá kočka celé výstavy. Byl to úžasný zážitek, umocněný výbornou atmosférou celé výstavy, příjemným prostředím a dobrými přáteli. Pak během jednoho měsíce vypelichala takovým způsobem, že jsem zvažovala, že ji z další ostravské výstavy odhlásím, aby tam nedělala ostudu. No, neodhlásila jsem a dobře jsem udělala, Kačenka i s úplně kraťoučkým kožíškem dokázala získat BIV a nominaci do BIS, kterou už ale vyhrát opravdu nemohla. No a Kristiánek se poprvé představil v kategorii kastrovaných kocourů a získal svůj první BIS.

Pak znovu Kristiánek zářil až v zimě na výstavě v Olomouci, kde získal dvakrát po sobě titul BOB 3 kastrát. Kačenka se neúčastnila, mohutně mrouskala a volala po kocourovi – v takovém rozpoložení neměla na výstavy ani pomyšlení. Zatím poslední velký výstavní úspěch jsme zaznamenali v srpnu 2011, opět v Ostravě. Naši ch.s. reprezentovali Kačenka a poprvé také náš odchov – čerstvě tříměsíční A Regio Boreas. A reprezentovali statečně. Naše krásná maminka vybojovala nominaci do BIS s nakonec i vyhrála BIS. Její malé dětičky také svou nominaci proměnili a stali se BIS vrhem skupiny II. Jsme na ně velice hrdí. Na stejné výstavě zazářil i kocourek Ferrero de Claire, polobratr naší Kačenky, který získal nominaci do BIS ve třídě koťat a o den dříve dokonce vyhrál BIS.

KONTAKT:

Alena Rusková

tel.+420 607 504 234
rusala@centrum.cz