< návrat zpět

VÝŽIVA

 

Jak správně živit kočku?

Kočky mají mlsný jazýček. Stejně ale jako malé dítě nemůžeme živit dortíčky, ani kočky nebudou živy jen z čistého masa. Krmná dávka musí být vyvážená tak, aby kočka dostala přesně tolik živin, kolik potřebuje, protože jejich nedostatek, stejně jako nadbytek, v delším časovém horizontu vede ke zdravotním problémům. Březí a kojící kočky, stejně jako koťata, mají mnohem větší nároky na množství a kvalitu potravy než dospělé kočky. Aktivní kočky potřebují více energie než gaučáci. Obézní kočky potřebují potravu s nižším obsahem tuku. Kastráti mají zpomalený metabolismus, což je zohledněno ve speciální dietě. Senioři často potřebují potravu méně energeticky vydatnou, ale zato vysoce stravitelnou, aby jejich stárnoucí organismus z ní dokázal vytěžit maximu. Venkovní kočky potřebují více potravy v zimě než v létě, protože udržování tělesné teploty v mraze je stojí mnoho energie. Kočka musí mít neustále k dispozici čistou vodu k pití. Také její misky musí být čisté a prakticky neustále by měla mít k dispozici granulky, protože kočka se krmí průběžně celý den, nikoliv jednou či dvakrát denně jako pes. Kočka i pes jsou masožravci, kočka však potřebuje ve své krmné dávce mnohem větší zastoupení masa – zatímco psu vyhovuje 1/3 masa v krmné dávce (přibližně 20% bílkoviny v granulích), u kočky je to nejméně 1/2 masa (tj. 30 a více % bílkoviny v granulích)

Granulky, konzervičky, kapsičky, ….

Asi nejjednodušší řešení v dnešní uspěchané době. Je dobré kupovat co nejkvalitnější, s označením „superprémiové komleptní krmivo“, správný druh vzhledem k věku, aktivitě a specifickým požadavkům konkrétního kočičáka. Samozřejmě jsou dražší než ty supermarketové, nicméně berme to jako investici do budoucnosti – díky nim si kočičák bude užívat déle kvalitního života a my ušetříme, zejména v pozdějším věku zvířete, za veterináře. Granule jsou praktické – skladné, trvanlivé, okamžitě připravené k servírování. Mohou být v misce celý den, aniž by se zkazily, a kočičák si může chodit podle chutě „uzobávat“. Načnutý pytel vydrží i měsíc, nicméně časem i tuk v granulích žlukne, mohou se do nich dát plísně a jiní parazité, proto doporučuji kupovat balení velikostí přiměřené počtu koček. Konzervičky a kapsičky jsou také velmi praktické, s jedním rozdílem. Po otevření se rychle kazí a jsou tudíž učeny k okamžié spotřebě. Jsou taky o něco dražší než granule, ale pro kočky obvykle chuťově atraktivnější J. Kvalitní granulky poznáme podle ceny (bohužel), ta se však odvíjí od jejich složení. Kvalitní granule by měly obsahovat kolem 30% živočišných bílkovin, nejlépe ve formě sušeného masa (v případě kotěcích by to mělo být ještě více). Důležitá jsou slovíčka „živočišné“ a „sušené“. Živočišné proto, že existují i rostlinné bílkoviny, např. v sóji, které ale zvíře neumí zdaleka tak dobře využít. Sušené proto, že v poslední době registruji hodně reklam na granule s „čerstvým masem“, jenže čerstvé maso tvoří z drtivé většiny voda a když tuto v průběhu výroby granulí odpaříme, zůstane nám opět sušené maso, ovšem v desetinovém množství. Je dobré si přečíst složení granulí – jelikož jsou jednotlivé jejich složky vypsány od té, která má největší zastoupení, až k těm ve stopovém množství, na prvním místě musí být sušené maso. Následuje obvykle nějaká obilovina, což je v pořádku. Problém je, když je těch obilovin uvedeno více za sebou – v součtu totiž pak vysoce převýší množství masa. Pak obvykle nastupují doplňky jako je sušené vejce, různé oleje, vláknina, bylinky, vitamíny, stopové prvky. A samozřejmě konzervanty. Jednotlivé typy kvalitních granulí se liší barvou podle použitých surovin – bývají od světle žlutohnědých až po tmavě hnědočervené, nikdy však nejsou barvené!!! Pokud granule hrají všemi barvami, znamená to pouze, že výrobce se snaží přitáhnout kupce na vizuální dojem, nikoliv na kvalitu. Abychom si rozuměli – supermarketové granule taky musí splňovat určité nutriční požadavky, jsou koncipované tak, aby na nich zdravé zvíře přežilo a aby je žralo. Nenabízí však nic „na víc“, žádný bonus, žádné výhody pro zvíře. To až tolik nevadí, pokud jde o zvíře venkovní, které si svou krmnou dávku do značné míry sestavuje samo, podle toho, co venku uloví nebo najde. Bytové kočičky jsou však odkázány pouze na své majitele a nezaslouží si, aby se na nich šetřilo. Naše kočičky jsou krmeny převážně granulemi značky Royal Canin a konzervičkami a kapsičkami Gourmet.

Mlsání

Bytové kočky velmi ocení kočičí trávu – šáchor v nejrůznějších podobách, mladé obilí, kukuřici. Okusují zelené lístky, které jim pomáhají zbavit se bezoárů (žmolků chlupů v žaludku). Je docela problém sehnat trávu v zimě (pokud si ji sami nevypěstujeme), naštěstí existují speciální pasty, které rovněž zbavují kočičí trávení bezoárů (i když trochu jiným způsobem) a navíc obvykle kočkám velmi chutnají. Mimo to tu jsou ještě vitamínové pasty, sýrové pasty apod. Existují také různé bonbonky (sýrové, šunkové, rybí, …). Občas můžeme dát i konzervičky označené jako „doplňkové krmivo“ – znamená to, že neobsahují všechny potřebné živiny pro soustavné krmení, obvykle ale kočkám velmi chutnají (většinou obsahují různé druhy masa s minimem příloh). Výborné je sušené maso a různé masové tyčinky. Většině koček chutná i kočičí mléko. Tolik ke kupovaným mlskám. Z vlastních zásob můžeme použít vařené vejce, tučný tvaroh či tučný jogurt, sýr či kousek masa.

Domácí strava

Podstatnou část krmné dávky musí tvořit maso (alespoň 50%) o zbytek se dělí příloha, zelenina a mlsky. Maso dáváme syrové či vařené. Většina koček upřednostňuje syrové maso, musíme si však být jisti jeho nezávadností. Kupujeme tedy raději maso určené k lidské spotřebě a před použitím jej na pár dní hluboce zmrazíme. Dobré je ještě před zmrazením maso naporcovat – později už rozmrazujeme jen jednotlivé porce. Používá se nejčastěji maso drůbeží, hovězí nebo králičí. Také kuřecí srdce. S játry velmi opatrně, často kočičáka proženou a hrozí z nich předávkování vitamínem A. Syrové mořské ryby ve větším množství mají nepříznivý vliv na vstřebávání vitamínu B1. U vařené stravy je zase problém se zvýšenou tvorbou zubního plaku a následně zubního kamene, jelikož měkké kousky potravy nenutí kočku pořádně žvýkat a tím zubní plak průběžně odstraňovat. Jako příloha se nejčastěji používá rýže a těstoviny, ze zeleniny mrkev. Sacharidy či ovoce kočka prakticky nepotřebuje. Můžeme přidat multivitaminovou pastu. Není vhodné dávat kočkám uzeniny, jelikož obsahují velmi mnoho soli. Smažené či silně kořeněné maso bývá příčinou zažívacích potíží. Silice obsažené v cibuli a česneku jsou pro kočky škodlivé (sice na trhu jsou česnekové výrobky pro kočky, ale ty se velmi liší od samotného česneku).

Časté omyly

Kočky mají dostávat k pití mléko. Sice je toto velmi častá představa, ale pravdě neodpovídá. Tak za prvé, i když kočce mléko dáte, je to pro ni pokrm, nikoliv nápoj – obsahuje bílkoviny a tuky, to je to, co na něm kočku zajímá. Normálně kočky pijí čistou vodu. Za druhé, a to je horší, kravské mléko obsahuje laktózu, kterou drtivá většina koček (i koťat) neumí strávit. Výsledkem jsou příšerné průjmy. Když už nutně chcete dát kočce mléko, kupte jí kočičí, které má vhodné složení.

Kočky můžou dostávat psí konzervy. Výborný nápad spořivých lidí – psí konzervy jsou totiž levnější. Problém je, že jsou levnější proto, že obsahují až o polovinu méně masa než kočičí. Psům to vyhovuje, kočkám nikoliv. Navíc psí konzervy obsahují více hořčíku, což u koček způsobuje tvorbu močových kamenů. A do třetice, psí konzervy většinou neobsahují taurin, který je pro kočky životně důležitý – na rozdíl od psa si ho totiž neumí samy syntetizovat.

Sladkosti jsou pro kočku odměna. Zcela vedle. Kočka prakticky nedokáže vnímat sladkou chuť. Zato velmi intenzivně vnímá přítomnost tuků. To je také to, co ji přitahuje na lidských sladkostech – vedle cukrů obsahují obvykle také velké množství tuků. Cukry však kočka vůbec nepotřebuje, není tedy vhodné jí je dávat. Lepší bude tučný tvaroh nebo jogurt. Co se týče čokolády, tak ta je pro kočky přímo toxická – způsobuje to teobromin a kofein, které jsou obsaženy i v kakaovém másle a tím pádem (i když v menším množství) i v bílé čokoládě.

Kastrovaným či obézním kočkám stačí snížit krmnou dávku. Není to tak jednoduché. Při prostém snížení krmné dávky se sníží nejen přísun energie, což je dobře, ale také vitamínů, minerálů, vlákniny a dalších látek, což už dobře není. Pro kastráty se vyrábí speciální řada krmení, které zohledňuje jejich pomalejší metabolismus. U obézních jedinců je třeba nejprve konzultovat vše s veterinářem a odhalit příčinu jejich obezity – obvykle je nasazena redukční dieta spolu s úpravou denního režimu, někdy se však takto projeví i nějaká metabolická porucha. 

KONTAKT:

Alena Rusková

tel.+420 607 504 234
rusala@centrum.cz