< návrat zpět

TAK JDE ČAS I.

 

Naše malá A v srpnu 2011 opustila rodné hnízdo, doma bylo najednou tak ticho … Ale ne na dlouho. V říjnu jsem si přivezla novou posilu pro náš chov, kočičku Glamour de Lourdes, CZ – výsledek zajímavého spojení jedné z nejkrásnějších něv  té doby v ČR a sibiřského kocoura s úžasnou povahou i rodokmenem. Ale co mi z ní vyrostlo! Je to ušaté, nohaté, hubené, potřeštěné a děsně ukecané. Hihi, nebojte se, je to pěkná kočička se skvělou povahou, jen její příchod do naší poklidné domácnosti se podobal vpádu tornáda. Dnes se již hodně zklidnila a vyrostla, ale je poněkud vybíravá v jídle a při tom stále velmi aktivní, a tak na ní lze i přes hustý kožíšek nahmatat téměř každou kostičku. Důvěrně ji nazýváme Mourka, Vrnítko nebo Keliška. S Mourinkou jsme absolvovali v kotěcí třídě jen pár výstav, protože předvádění snáší o něco hůře než Kačenka, přesto stále ještě dobře a v dospělé třídě je její chování již zcela suverénní.

Na konci října 2011 se konala WCS (Světová výstava koček) v polské Poznani. Zúčastnili jsme se s Kačenkou, přestože jsme neměli naději na úspěch – Kačenka byla ještě hubená po koťatech a s letním kožíškem. Ta zkušenost byla však velmi zajímavá a závěrečná soutěž byla opravdu nádherně provedená, stejně jako poháry pro vítěze. Při tom obrovském množství koček a lidí je s podivem, že se nevyskytl žádný větší organizační zádrhel. Zato cesta byla v pravdě vražedná. Polské úzké silničky, objížďky a nekonečné kolony byly nezapomenutelné, celou cestu jsem se v duchu omlouvala českým silničářům a s láskou vzpomínala na české cesty, protože i naše okreska byla proti těm polským myším dírám jako dálnice.

V půli listopadu 2011 jsme se vydali opět do Polska, tentokrát do Bielsko-Biale, kde se v té době vyskytoval MVDr. Rafal Niziolek, vyhlášený to zvířecí kardiolog. Vezli jsme totiž Kačenku a Kristiánka na preventivní sonografické vyšetření srdíčka na HCM. Ačkoliv u jejich předků není výskyt HCM znám, přesto ve mně byla malá dušička než doktor vyslovil ortel – NEGATIVNÍ, oba. Sice jen pro tuto chvíli, ale přesto … veliká úleva, že je vše v pořádku a že máme zase na rok pokoj (toto vyšetření se doporučuju u chovných zvířat opakovat každý rok, aby byly případné změny na srdci zachyceny co nejdříve).

V lednu 2012 se konala „naše“ Ostravská výstava, kde jsme byli v plném kočičím počtu, s naleštěnými kožíšky, ve výborné kondici. A dopadli jsme výborně. Mourinka jako rozhozený puberťák dostala na frak od krásné veliké zlaté kočičky, zcela zaslouženě, její čas teprve přijde. Kristiánek dokončil Interpremiora a vyhrál BIS polodlouhosrstých kastrátů. No a Kačenka … Kačenka zazářila jako nova, získala certifikátek, vyhrála BIV, prošla nominací do BIS, vyhrála BIS (opravdu velmi silně obsazenou), porazila i vítězného polodlouhosrstého kocoura (to už jsem šla do kolen) a stala se BOB III (3. nejkrásnější zvíře na celé výstavě napříč všemi plemeny a třídami). Radosti bylo až na půdu, to mi věřte.

Na konci ledna 2012 jsme dostali také výbornou zprávu z ch.s. Peridot, CZ, kde bydlí naše Allegřička. Tato získala v té době již svůj pátý BIS koťat, a tak jí byl přiznán titul JW (Juniorwinner), jako teprve druhé sibiřské kočce v republice (tou první byl její strýček Ferrero de Claire, CZ).

pro zvětšení - klikněte :)
 Catherine

A v březnu 2012 jsme znovu jeli do Polska, pro změnu do Belchatówa, kde bydlí se svou chovatelkou kocour Devon z Kufra Carycy, PL, kterého jsme vybrali jako otce dalších Kačenčiných dětí. Kačenka s Devonem si dali záležet, a tak jsme celé léto měli doma veselo, vychovávali jsme pět malých B Regio Boreas, CZ. Tři černě kresboví kluci a dvě želvovinové holčičky byli opravdu velmi akční komando. Kačenka se nám postarala i o malé překvapení, když na nás vyklopila jednu holčičku želvičku modrokrémovou, zjistili jsme tak, že nese i vlohu pro ředění barvy. Koťátka byla v typu velmi vyrovnaná, ne však ve velikosti, nejmenší kočička měla v půl roce 2,5 Kg, největší kocourek ve stejném věku přes 4 Kg. Nejnadějnější kočička Berenika našla domov v ch.s. Fatalia Arva, CZ – má úžasnou povahu, slibnou velikost, výbornou kostru a pěkný výraz, dobrý kožíšek. Zatím jí mohu vytknout jen výše posazené uši a slabší profil. Je ještě velmi mladá a jsem moc zvědavá, jak se bude s věkem měnit.

KONTAKT:

Alena Rusková

tel.+420 607 504 234
rusala@centrum.cz