< návrat zpět

TAK JDE ČAS VI. - 2016-17

 
 
Sezóna 2016-17 byla emocionálně velmi bohatá. 
 
V prosinci 2016 nás opustil Finistek. Došla jsem totiž k rozhodnutí, že doma přeci jen nechám Edu. Finistek si v krátké době našel svou rodinu a odcestoval. Asi to bylo načasováno tak akorát, jelikož pár dní před vánoci začala mroukat Karmen a Eda ji začal na Štědrý den krýt. Šikulové, ač byli oba nezkušení, zvládli to skvěle a koncem ledna již bylo zřjemé, že se můžeme těšit na přírůstek.
 
V lednu 2017 však přišla i jiná informace, z druhého konce emocionální stupnice. Vyšetření Glamour potvrdilo, že u ní dochází k rozvoji PKD. Ty 2 cysty z podzimu nebyly jediné, spousta malých cyst se objevila kolem nich. SDMA test potvrdil vyšší propustnost bílkovin a Glamour tak bude už do konce svého života užívat léky. Kdy ten konec přijde, nikdo zatím neumí odhadnout. Glamour je stále bezpříznaková a největším utrpením pro ni je večerní dávka léků. Snad tak ještě dlouho vydržíme.
 
Na začátku března přišel pro Karmen den D – 03.03. brzy ráno jí začaly kontrakce. Karmen bohužel pohrdla připravenou porodnicí a nastěhovala se do poněkud stísněhého prostoru válce ve škrabadle. Nechala jsem ji tam, a to byla chyba, jelikož tam bylo velmi špatně vidět. Nicméně vše zprvu vypadalo normálně, po dvouhodinovém úvodu Karmen spontánně porodila první kotě a po další hodině pak v krátkém intervalu ještě další dvě. A pak se to nějak pokazilo. Další tři hodiny nepřinesly žádnou změnu, nicméně podle váhového přírůstku jsem očekávala ještě další 2 koťata. Jenže Karmenka byla vyčerpaná, stahy slábly a já začala tušit průšvih. Takže jsme se všichni i s novorozenými miminky vydali na veterinu. Sonografické vyšetření potvrdilo, čeho jsem se bála – v porodních cestách 2 koťata - mrtvá. Nezabral ani oxytocin, takže 3 miminka putovala na vyhřívanou dečku a Karmenka  musela podstoupit císařský řez. Zákrok proběhl v pořádku, dle veterinářky bylo jedno z koťat vzpříčené a zablokovalo i sourozence za sebou. Mělo prasklý plodový obal. Obě koťata byla normálně vyvinutá, kdybysme přijeli dřív, s největší pravděpodobností by obě žila (to druhé určitě, jeho obal byl neporušený). Jelikož mrtvá koťata byla v porodních cestách několik hodin, začal již rozkladný proces a tak Karmen dostala i antibiotika, aby se předešlo otravě. 
 
Odjížděli jsme z veteriny a já nevěděla, jestli brečím radostí, že mám 3 zdravá mimina i s matkou, nebo zklamáním a vztekem na sebe, že jsou 2 mimina mrtvá a matka rozpáraná a nemuselo to být zdaleka tak zlé, kdybych Karmen nenechala v tunelu, viděla bych, že jí odešla další voda, že mohutně ale marně tlačí, … byla by na sále do hodniny a ne až za 5 hodin. Ale nebyl čas příliš řešit, coby kdyby, museli jsme dohlédnout na Karmen, která, prvnička rozbolavělá a po narkóze, o koťata jevila sice zájem, ale dost dobře nevěděla, co si s nimi a se sebou počít. Hlídali jsme tedy, aby byla miminka v teple, aby se přisávala a přitom Karmen příliš nedráždila okolí rány, aby je Karmen masírovala a čistila. No, občas jsme museli za Karmenku s čištěním zaskočit a jedno koťátko „zlobilo“ i s baštěním, museli jsme ne přikrmovat, ale 100% ručně krmit, co 2 hodiny, kontrolovat váhu. Musím říct, že po dvou dnech jsem byla zralá na Opavu, „noční šichty“ u porodnice si tedy vzal Michal a povedlo se mu malou modrou konečně přesvědčit, že stojí za to žít. Tou dobou už Karmen fungovala jako matka na plný plyn, 2 miminka také vzorně přibývala, takže naše pozornost se mohla plně soustředit na toho jednoho rebela. A rebel zabral, bojoval o mámino mléko, pil a přibíral. Měl sice 3 dny skluz oproti sourozencům, takže jsme ho malinko protěžovali a chránili ho při pití, aby nebyl odstrčen, ale za týden nebylo nutné ani to. I Karmen se skvěle hojila, tak jsme se konečně mohli začít z koťátek opravdu těšit. Konečně jsme ocenili, že si Karmen vyrobila jednu svoji kopii (prvorozená holčička Galilea), jednu kopii Edy (druhorozený kocourek Grant), a jednu speciální modrou holčičku (poslední zlobivá Giselle). Dál už vše probíhalo naprosto bez komplikací, tedy pokud pominu PP koťat, kde byly barvy zapsány naprosto nepochopitelným způsobem a bylo nutné je opravit. V příslušnou dobu všechna koťátka našla skvělé domovy a největší radost mám z Galilei, která bydlí u své majitelky v Ostravě a bude pro příštích pár let chovnou kočičkou pod mou chovatelskou stanicí.
 
Zbytek roku už nedošlo k žádným převratným událostem. Eda je opět na antikoncepčním čipu, který očekávám, že vyprchá až začátkem roku 2018. Karmen od porodu zatím nemrouskala, což mě trochu překvapuje, od Kačenky jsem zvyklá na říje co 3 měsíce, nicméně i předtím Karmen říjela sotva 2x do roka, tak snad je to v pořádku. Karmen získala titul Champion a začala soutěžit o titul Interchampion, Eda je již Interchampion a nyní sbírá certifikáty pro udělení titulu Grandinterchampion. Začátkem podzimu oba podstoupili sonografické vyšetření srdce, tentokrát u MVDr. Scheera, a oba dostali pochvalu za naprosto výborné výsledky. V létě byla na kontrolním vyšetření ledvin Glamour s relativně dobrým výsledkem, jelikož postup nemoci se podařilo výrazně zpomalit a tak se nyní snažíme pokud možno udžovat současný stav.
 

KONTAKT:

Alena Rusková

tel.+420 607 504 234
rusala@centrum.cz